Česky

English

Français
Česká rada dětí a mládeže

Vlnka Vlnka

ČRDM: Mládežnické spolky vysadí sto „svatoanežských“ lip. Je o ně nebývalý zájem.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Logo projektu ČRDM Stromy Anežky České(PRAHA 3. října) – Mládežnické spolky a organizace chtějí u příležitosti osmistého výročí narození Sv. Anežky České vysázet stovku pamětních lip. O akci, za níž stojí Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), je nebývalý zájem. Během měsíce září, kdy se jednotlivá sdružení mohla k bezplatnému odběru stromků závazně přihlašovat, byla celá zásoba tři a půl metru dlouhých kmínků lípy srdčité (Tilia cordata „Roelvo“), zakoupených ČRDM, beznadějně rozebrána.

„Byl o to opravdu obrovský zájem. Ještě před samotnou uzávěrkou se nám přihlásilo dokonce víc sdružení, než kolika jsme mohli jejich zájem uspokojit,“ konstatuje místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. Dodal, že výsadba je plánována na víkend 5. – 6. listopadu, kdy vrcholí Týden dobrovolnictví, spuštěný v rámci letošního Evropského roku dobrovolnictví. Přinejmenším jeden cíl projektu nazvaného Stromy Anežky České je tedy více než zřejmý – neokázale podtrhnout význam nevýdělečných aktivit, mezi něž mimoškolní výchova dětí a mládeže pochopitelně patří.

„Tím, že naše národní stromy budou ve sdruženích vysazovat děti a mladí lidé, prohloubí se v nich nejen zájem o přírodu, ale i o naši historii a státnost. Zároveň ovšem také tím, že si sdružení budou muset vyjednat a domluvit souhlas s majitelem vytipovaného pozemku, což je ve většině případů obec, prodiskutují zřejmě vyjednavači spolků zase i některá témata týkající se místní samosprávy – a kdoví, někde třeba pamětní strom zasadí i spolu s úředníky,“ vysvětlil další možné efekty, respektive záměry organizátorů Ondřej Šejtka.

Asi 80 procent subjektů, které se k vysazení Stromu Anežky České přihlásily, náleží podle něj k členským sdružením České rady dětí a mládeže; zájem projevily i některé školy či domy dětí a mládeže. Svatoanežské lipky chtějí vysadit příkladně skauti a tomíci, mezi dalšími nadšenci se objevili také pionýři, woodcrafteři z Ligy lesní moudrosti, mladí chovatelé, členové sdružení Boii, Sdružení evangelické mládeže a aktivisté z krajských mládežnických rad (za všechny KRDM Karlovarska, RADAMBUK, JRDM).

Souřadnice míst, kde sdružení „své“ pamětnické stromky vysadí, následně zanesou do formuláře na internetových stránkách projektu Kamchodit.cz. Stromky tak mohou rozšířit mapu nekonformních „poutních míst“, kam by stálo za to zajít. Informační tabulky u nich instalované budou navíc šířit slávu Svaté Anežky České i povědomí o těch, jejichž péčí byl strom zasazen a roste – o daném sdružení i o projektovém partnerství.

Nový projekt ČRDM „Stromy Anežky České“ finančně podpořila Skupina ČEZ; v tomto ohledu se organizátoři snaží získat i podporu ministerstva školství.

Kontakt:
Ondřej Šejtka, místopředseda České rady dětí a mládeže
e-mail: ondrej.sejtka@crdm.cz
mobil: 605 956 920

Autor: ČRDM | 03. 10. 2011 | 1408 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Vlnka
Projekty

Evropská karta mládeže EYCA – využijte slevy pro mladé po celé Evropě!

Adam – zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže

72 hodin – Ruku na to! – tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČR

Bambiriáda 2013

Logo projektu „Finanční gramotnost v neformálním vzdělávání“

Kamchodit.cz – Databáze volnočasových aktivit

Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže

Klíče pro život

Cena ČRDM PŘÍSTAV

Soutěž Má vlast v srdci Evropy

Využíváme monitoring:

Monitoring médií NEWTON Media

Vlnka

© ČRDM 1999 - 2013, e-mail: webmaster@crdm.cz
Tyto stránky jsou umístěny na serveru ADAM.CZ.
Tento web byl vytvořen pomocí phpRS.
Přihlaste se k odběru novinek z www.crdm.cz (pomocí služby RSS)! Navštivte stránku ČRDM na Facebooku!