Česky

English

Français
Česká rada dětí a mládeže

Vlnka Vlnka

Česko-německo-izraelský projekt úspěšně završen

Poprvé námořníkyKoncem srpna se v Praze a Mnichově uskutečnily první dvě části trojstranného mezinárodního výměnného projektu, který zrealizovala Česká rada dětí a mládeže pod názvem „Objevovat historii – rozumět současnosti – tvořit budoucnost“ společně s partnery z Německého spolkového kruhu mládeže a Rady hnutí mládeže v Izraeli. Skupině složené ze zástupců každé země program nabídl stejným dílem poznávání (jiných zemí a lidí v nich), překračování hranic (geografických i mentálních) a vzdělávání. Projekt měla o měsíc později završit izraelská část, na kterou se všichni účastníci nedočkavě těšili.

Účastníci výměny v JaffěA tak se stalo, že ve čtvrtek 30. září přistálo letadlo s českými účastníky v Tel Avivu a my jsme poprvé vstoupili na izraelskou půdu. Přivítalo nás krásné počasí s teplotami bez problémů atakujícími česká letní maxima. Jak jsme v průběhu pobytu postupně zjišťovali, Izrael je v mnohém hodně odlišný od toho, na co jsme zvyklí z České republiky a okolní Evropy.

Oficiální program začal v podvečer krátkým představením hostitelské Rady hnutí mládeže v Izraeli. Milou atmosféru shledání s našimi německými a izraelskými přáteli hezky dotvořilo slunce zapadající nad blízkým mořem. Po večeři ve městě jsme se vydali na „noční“ prohlídku Tel Avivu. Překvapilo nás, jak brzy a rychle se setmělo, v sedm hodin večer jsme měli pocit jako u nás v deset hodin v létě.

V pevnosti MasadaNa druhý den (pátek) jsme se vydali do Jaffy, což je původně stará arabská část města s historickým přístavem. V něm mají zázemí i místní mořští skauti, které jsme byli navštívit. Po krátké prezentaci své organizace nás mladí vedoucí nechali si vyzkoušet, jaké aktivity nabízejí svým členům. Na hodinu jsme se tak stali pravými námořníky na malých plachetničkách, se kterými se skauti vydávají na moře s dětmi. Pod vedením našich mladých, ale zkušených průvodců, jsme tedy „chytili vítr do plachet“ a vypluli na širé moře, při návratu do přístavu jsme pak sami doveslovali k molu. Asi není třeba zdůrazňovat, jaké dobrodružství to pro nás suchozemce bylo.

Výhled z muzea Jad Vašem má symbolizovat nadějiPo obědě v místní orientální restauraci jsme okusili Orient i na typickém trhu, kde snaživí prodejci nabízeli šperky, pestrobarevné látky a oblečení, keramiku i různou veteš. K folkloru nezbytně patřilo sjednávání o ceně, jež občas probíhalo i dost dramaticky.

K večeru jsme se přesunuli nedaleko Tel Avivu do vesnice Beit Yitzhak, kde se naším hostitelem stal jeden z izraelských účastníků, Tomer. Na zahradě jeho domku s námi poseděla a povečeřela i představitelka organizace Haichud Hahaklai (Hnutí mládeže zemědělské unie), jíž je Tomer členem. Toto hnutí sdružuje děti a mladé lidi na izraelském venkově, kde prostřednictvím mimoškolních aktivit jako výlety, školení a tábory podporuje jejich zájem o to, co se v oblasti, kde žijí, děje.

Chrám Božího hrobuDalší den bylo na programu poznávání Izraele a jeho dějin. Nejdříve jsme zamířili na Masadu, starověkou pevnost vybudovanou králem Herodem Velikým v 1. století před n. l., jež byla později místem legendárního vzdoru skupiny Židů proti tehdy vládnoucím Římanům. Z toho důvodu má Masada pro Izraelce dodnes velký symbolický význam.

Pevnost samotná stojí na skalním útesu vysoko nad okolím a nabízí krásný výhled na úchvatnou pouštní krajinu kolem nedalekého Mrtvého moře, jež bylo odpolední zastávkou na naší cestě. Příjemný relax a nadnášení v jeho vodě nám zdramatizovala nefalšovaná písečná bouře, po níž následoval – světe, div se – déšť! To rozhodně není typický zážitek, který si člověk odnese od Mrtvého moře, ležícího uprostřed pouště…

U Zdi nářkůNeděle 3. října byla posledním dnem společného programu. Vyplnili jsme ho návštěvou Jeruzaléma, pro Židy hlavního města Izraele (zbytek světa však považuje za izraelské hlavní město Tel Aviv). Dopoledne jsme věnovali prohlídce památníku a muzea holocaustu Jad Vašem. Byl to silný zážitek, který nás donutil k zamyšlení. Během prohlídky náš průvodce víckrát zmínil důležitost mládežnických hnutí a sdružení pro vzdělávání a výchovu nové generace k míru, aby se hrůzy holocaustu už neopakovaly. Možná to zní jako fráze, nicméně v Jad Vašemu si uvědomíte, že to nejsou prázdná slova.

Odpoledne jsme strávili v jeruzalémském Starém městě, kde jsme dlouhou a komplikovanou historii tohoto města vnímali na každém kroku. Jeruzalém patří k nejdůležitějším místům pro tři největší monoteistická náboženství (židovství, křesťanství i islám), proto se zde nalézají významné náboženské památky a svatyně, od hrobky krále Davida, přes Chrám Božího hrobu, Zeď nářků, až k nad ní se tyčící mešitě Al-Aksá. Na těchto místech může člověk pozorovat, jak věřící otevřeně prožívají svou víru a modlí se.

Ze závěrečného vyhodnoceníPlni historických a náboženských dojmů jsme se vrátili do Tel Avivu, kde následovalo společné zhodnocení proběhnutého programu i celého projektu. Zaznělo zde mnoho nápadů a podnětů do možné budoucí spolupráce, přičemž účastníci všech tří delegací se vyslovili pro pokračování trojstranné výměny. Pak nás už čekalo loučení a návrat domů. Zůstali nám vzpomínky na pozoruhodnou zemi (i když historicky těžce zkoušenou) a srdečné lidi v ní, stejně jako motivace se sem někdy znovu vrátit.

Na závěr nezbývá než vyslovit naději, že se v budoucnu podaří na tento výměnný projekt úspěšně navázat, aby tak víc mladých mohlo zažít podobná dobrodružství z poznávání jiných lidí a jejich kultur.

Marek Krajči
foto autor a archiv autora

O česko-německé části projektu si můžete přečíst v článku Objevovat historii – rozumět současnosti – tvořit budoucnost. Více o hnutích mládeže v Izraeli se dozvíte z článku Izrael – „malá země, velké události“. Další pohled na izraelskou část projektu naleznete v článku Anny Koubové Má izraelská dobrodružství.


Projekt je realizován za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Nadačního fondu obětem holocaustu a TANDEMu – Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže.

Autor: ČRDM | 21. 12. 2010 | 1482 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Vlnka
Projekty

Evropská karta mládeže EYCA – využijte slevy pro mladé po celé Evropě!

Adam – zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže

72 hodin – Ruku na to! – tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČR

Bambiriáda 2013

Logo projektu „Finanční gramotnost v neformálním vzdělávání“

Kamchodit.cz – Databáze volnočasových aktivit

Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže

Klíče pro život

Cena ČRDM PŘÍSTAV

Soutěž Má vlast v srdci Evropy

Využíváme monitoring:

Monitoring médií NEWTON Media

Vlnka

© ČRDM 1999 - 2013, e-mail: webmaster@crdm.cz
Tyto stránky jsou umístěny na serveru ADAM.CZ.
Tento web byl vytvořen pomocí phpRS.
Přihlaste se k odběru novinek z www.crdm.cz (pomocí služby RSS)! Navštivte stránku ČRDM na Facebooku!