Česky

English

Français
Česká rada dětí a mládeže

Vlnka Vlnka

Okolo čtvrt milionu lidí letos navštívilo desátý ročník akce Bambiriáda

Bambiriáda 2008Okolo čtvrt milionu lidí se nechalo oslovit heslem „NESTŮJ, POJĎ SE PŘIDAT! MÁŠ PRÁVO MÍT KAMARÁDY“, které provázelo letošní, v pořadí již desátou Bambiriádu. V rozmezí čtyř dnů – od 22. do 25. května 2008 – do některého z bambiriádních areálů ve 28 městech ČR měly namířeno většinou rodinné výpravy s menšími dětmi. Jubilejní podnik, uspořádaný tradičně Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) měl odezvu i v zahraničí – například v sousedním Slovensku se počet „bambiměst“ z loňských tří zdvojnásobil na šest, přičemž v pěti z nich v Žilinském kraji prošlo podle tamních pořadatelů bambiriádními branami přes 20 000 návštěvníků.

Charakteristickým rysem Bambiriády 2008 byl důraz kladený organizátory jednak na fenomén kamarádství, a jednak na dostupnost alespoň části bohaté programové náplně i handicapovaným návštěvníkům. Tento aspekt letošního ročníku zosobňovala svou prezentací hlavně Nadace Leontinka, která pomáhá dětem a studentům ve věku do 25 let se zrakovým postižením. Její nabídka zahrnovala mj. dětské hmatové knížky, pomůcky a hračky pro nevidomé. Zájemci si mohli také vyzkoušet chůzi se slepeckou holí a k dispozici jim byla rovněž imitace různých zrakových vad ve formě speciálních brýlí, které jim po nasazení naznačily, jak vypadá svět zrakově postižených; magnetem pro děti byli slepečtí pejsci.

Bambiriádními městy se letos staly: České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jeseník, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Krnov, Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Rychnov n. Kněžnou, Šumperk, Tábor, Třebíč, Třinec, Uherské Hradiště, Zábřeh a Zlín. Základní osnovu celé akce tvořily jako vždy ukázky celoroční činnosti rozličných mládežnických spolků a organizací. Dobrovolníci z těchto sdružení znovu a znovu trpělivě předváděli nově příchozím, co je pro jejich členy a členky tak běžné: nejrůznější hry, soutěže, zápolení v netradičních sportovních disciplínách, tábornické, vodácké a záchranářské dovednosti i rozmanité výtvarné aktivity. Mezi juniorská uskupení, jejichž „živé expozice“ spoluvytvářely typickou bambiriádní atmosféru, patřily třeba Mládež Českého červeného kříže, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Salesiánské hnutí mládeže, AFS Mezikulturní programy, Asociace malých debrujárů ČR, Liga lesní moudrosti, Dětská tisková agentura či Royal Rangers. Součástí informačního servisu Bambiriády 2008 se stal rozcestník www.bambibod.cz, který má sloužit především rodičům k vyhledávání kvalitních volnočasových aktivit pro jejich děti.

V rámci Bambiriády se již tradičně předávaly výroční Ceny ČRDM „Přístav“. Vedení ČRDM ji uděluje představitelům veřejné správy a samosprávy za významnou podporu mimoškolní práce s mládeží. Letos ji obdrželo osm laureátů a laureátek, dalším deseti náleží obdobná cena vztažená k desetiletému výročí vzniku ČRDM.

Smyslem Bambiriády je připomínat možnosti, které pro smysluplné trávení volného času nabízejí dětská sdružení a zdůraznit i význam tisíců dobrovolníků, kteří v nich věnují svůj volný čas mimoškolní výchově nejmladší generace. Akce se v řadě míst těší i podpoře politiků, kteří nad ní přebírají regionální záštity, jako kupříkladu v Táboře (a Sezimově Ústí) hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník či senátor Pavel Eybert, v Plzni hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, ostravský primátor Petr Kajnar nebo uherskohradišťský starosta Libor Karásek. Čas na Bambiriádu si letos kromě jiných udělali také senátorka Alena Gajdůšková s poslancem Josefem Smýkalem (Zlín) nebo poslanec Rudolf Kufa (Třinec).

Další informace a aktuální zpravodajství z měst najdete na www.bambiriada.cz.

Více informací poskytne:
Kristýna Makovcová, mediální komunikace – 774 885 787
kristyna.makovcova@crdm.cz

Autor: ČRDM | 26. 05. 2008 | 1463 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Vlnka
Projekty

Evropská karta mládeže EYCA – využijte slevy pro mladé po celé Evropě!

Adam – zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže

72 hodin – Ruku na to! – tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČR

Bambiriáda 2013

Logo projektu „Finanční gramotnost v neformálním vzdělávání“

Kamchodit.cz – Databáze volnočasových aktivit

Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže

Klíče pro život

Cena ČRDM PŘÍSTAV

Soutěž Má vlast v srdci Evropy

Využíváme monitoring:

Monitoring médií NEWTON Media

Vlnka

© ČRDM 1999 - 2013, e-mail: webmaster@crdm.cz
Tyto stránky jsou umístěny na serveru ADAM.CZ.
Tento web byl vytvořen pomocí phpRS.
Přihlaste se k odběru novinek z www.crdm.cz (pomocí služby RSS)! Navštivte stránku ČRDM na Facebooku!